Bitcoin, monedha digitale debatohet në Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë

A duhet përdorur “Bitcoin”, ose sic ne e njohim monedha dixhitale?Cfarë vlere dhe efektesh ka paraja e kriptografuar në ekonominë reale?A është me e lehtë për t’u përdorur për transaksione të ndryshme?Këto pyetje dhe shumë të tjera  në lidhje me Bitcoin, u debatuan në Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë në një panel ekspertësh dhe pedagogësh të ekonomisë. Gjatë këtij shkëmbimi të informackionit shkencor  u bënë disa prezantime, duke nisur nga   vështrimi historik  iBitcoin dhe efekteve të tij, por edhe rastet e spekullimeve në lidhje me këtë monedhe. Po cfarë është Bitcoin për të gjithë ata që nuk e njohin? Bitcoin është një formë e monedhës dixhitale ose cyptocurrency. Satoshi Nakamoto është supozuar të jetë hartuesi i protokollit origjinal të  Bitcoin në 2008, duke e filluar rrjetin në vitin 2009. Nakamoto ishte përgjegjës për krijimin e shumicës së softëerit zyrtar Bitcoin, duke qenë aktiv në bërjen e modifikimeve dhe dërgimit të teknikëve, informacione për forumin e Bitcoin. Kjo Monedhë digjitale ofronë  mjete alternative të pagesës për transaksione të ndryshme tregtare dhe personale. Bitcoin është gjithashtu më e lirë për t'u përdorur për transaksione të ndryshme biznesi. Përdoruesit mund të anashkalojnë shpenzimet e pagueshme për ndërmjetësit në sistemin financiar siç janë bankat dhe kompanitë e kartës së kreditit, sepse Bitcoini nuk përfshin pagesën e tarifave.Gjithashtu mund të përdorin Bitcoin për të fshehur fitimet e tyre nga qeveritë, duke shmangur pagesën e taksave. Ata mbrojnë përdoruesit nga çështje të tilla: si manipulimi i monedhës dhe paqartësia në marrëdhëniet e monedhës brenda qeverive.